היוזמה הישראלית - מבוא

תפישת "המדינה הפלשתינית" קרסה
שנים רבות עסוקה ישראל בנסיונות חוזרים ונשנים לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי ולהגיע למצב של שלום ויציבות עם הפלשתינים, בעיקר על פי הנוסחה של "שטחים תמורת שלום".
 
ישראל הכירה באש"ף, ודחפה להקמת ישות פלשתינית ביהודה, שומרון ועזה - אך השלום רק התרחק. גם הנסיגות שביצעה ישראל לא שיפרו את המצב. להיפך, איום הטרור על ישראל התעצם בצורה דרמטית. אלפי ישראלים נרצחו, רבבות נפצעו, והחיים בישראל שבו להיות אפשריים רק תחת אבטחה כבדה, הקמת גדרות וחזרה של צה"ל לפעילות אינטנסיבית בשכם, בג'נין ובטול כרם.
 
גם הפלשתינים לא "הרוויחו" מתהליך השלום. אף פליט לא שוקם, רמת החיים ירדה ורבבות ברחו משטחי הרשות. סכומי העתק, שהוזרמו לרשות ע"י מדינות העולם, שימשו את המשטר האש"פי לא לבניית כלכלה מתקדמת ולרווחת התושבים, אלא לטובתם האישית של בכיריו ולביצוע פעולות טרור כנגד אזרחי ישראל.
גם ה"התנתקות" לא הביאה שלום, אלא הידרדרות נוספת. על עזה השתלט החמאס הפרו-איראני, החותר בגלוי להשמדת ישראל, יורה קסאמים אל הנגב, ומפעיל טרור יומיומי על תושבי עזה הערבים, שרבים מהם עונו או נרצחו באכזריות.
 
כעת כבר ברור, כי תפישת "המדינה הפלשתינית" קרסה. אם רצוננו בשלום, אנחנו חייבים לבחון את המציאות מחדש בעיניים מפוכחות, להבין היכן טעינו, לגלות יצירתיות - ולצעוד לשלום בדרך אחרת.
 
האלטרנטיבה: היוזמה הישראלית
היוזמה הישראלית מתבססת על תפישה שונה לחלוטין.
היא מציעה -
• לחתור לפתרון הומניטרי של הבעיה הפלשתינית, במקום הפתרון הפוליטי;
• לבנות את השלום על שותפות אסטרטגית עם ירדן, במקום עם הרשות הפלשתינית;
• להחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון, במקום להעניק חבלי ארץ אלה למדינה פלשתינית.
 
פתרון הומניטרי במקום פתרון פוליטי
הניסיון לפתור את "הבעיה הפלשתינית" בפתרון פוליטי – כלומר על ידי הקמת ישות לאומית פלשתינית – הוביל אותנו למבוי סתום. פתרון כזה אינו אפשרי, שכן מימוש הלאומיות הפלשתינית פירושו מחיקתה של מדינת ישראל.
 
בעיית הפליטים הפלשתינים אינה בעיה פוליטית, אלא בעיה אנושית-הומניטארית. הקמתה של מדינת ישראל לא לקחה מהפלשתינים את מדינתם – לא היתה כזאת מעולם. היא לקחה מהם, במקרים רבים, את בתיהם ואת כבודם. ניתן להשיב לפליטים את כבודם, לתת להם בית, לתת להם נקודת פתיחה לחיים חדשים. להחליף את סטטוס ה"פליט", שעמו העוני והשנאה, במציאות של רווחה, שגשוג, ותקווה. פתרון שכזה הוא גם הדבר, שבו מעוניינים הפלשתינים עצמם, כבני אדם.
 
שלום עושים עם גורמים יציבים
הבחירה במנהיגי הטרור הפלשתיני כ"פרטנרים" לשלום, היא טעות. שלום צריך לעשות עם גורמים, המעוניינים ביציבות ובשלום, ולא עם ראשי ארגוני טרור. היוזמה הישראלית מציעה שותפות אסטרטגית עם ירדן ועם מדינות ערביות נוספות, המעוניינות בפתרון הבעיה הפלשתינית ובבלימת האסלאם הקיצוני.
 
ריבונות ישראלית - יציבות אזורית
היוזמה הישראלית מניחה, שהדרך היעילה והנכונה ביותר לשמור על יציבות האזור היא להבטיח ריבונות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון, ולשים קץ לעמימות רבת השנים באשר למעמדם. רק ישראל ריבונית מן הירדן ועד הים יכולה למנוע זליגה שיעית אל לב האזור המערבי של המזרח התיכון, ולהבטיח את המשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית.
 
יהודה ושומרון הם לבה הגיאוגרפי וההיסטורי של ארץ ישראל המערבית, ואין כל סיבה אמיתית – מוסרית, משפטית, דמוגרפית או גיאוגרפית – לוותר על חבלי ארץ אלה, המעניקים לנו עומק אסטרטגי הכרחי ועתודות קרקע.
 
ההזדמנות: היום זה אפשרי
שינוי דרמטי עבר על המזרח התיכון בשנים האחרונות, והוא פותח פתח לתקווה חדשה, המבוססת על עקרונות אלה.
התעצמותה של איראן, עליית כוחה של אל-קאעידה, התחזקותה של חיזבאללה וניצחון החמאס בעזה – הם הנושא החדש המטריד את העולם המערבי והערבי כאחד. האסלאם הקיצוני הפך לשחקן מרכזי ומסוכן על במת המזרח התיכון והעולם כולו.

המדינות הערביות, שרובן ככולן חילוניות בהגדרתן וסוניות באוכלוסייתן, עלולות לקרוס כאבני דומינו למול סחף אסלאמי, שייצור אימפריה שראשיתה בטהראן של אחמדינג'אד, בבגדד החומקת מידי האמריקנים ובדמשק הפרו-איראנית, והמשכה בהשתלטות מלאה על עמאן, ביירות, אנקרה, קהיר, ירושלים וגם תל אביב. הופעתו של איום זה היא התפתחות דרמטית, המשנה את כל כללי המשחק באזור.

לנוכח איום זה, נדרשת יצירת ציר של מדינות בולמות איסלאם, בגיבוי אמריקני ואירופי, שיבטיחו את היציבות באזור.

לנוכח האיום, מתגמד הסכסוך הישראלי-ערבי, ועולה אפשרות של ברית אסטרטגית בין מדינות ערב למדינה היהודית הנשענת על אינטרסים משותפים, וביניהם מניעת השתלטות החמאס על יהודה ושומרון.
 
לצאת מהקבעונות הישנים
יש אפוא שוב תקווה לשלום.
לשם כך, אנו צריכים לצאת מהקבעונות הישנים: לא "מדינה פלשתינית", לא "שטחים תמורת שלום", לא "חיזוק" ערפאת או אבו-מאזן. ישראל צריכה להציג יוזמה מדינית משלה, המושתתת על התלכדות האינטרסים של ישראל ושל שכנותיה ומובילה בצורה ריאלית לשלום ולשגשוג של האזור כולו.

יוזמה כזו משתלבת היטב בצורך של כל מדינות האזור לבלום את האסלאם השיעי, המאיים על היציבות של כל מדינות ערב.

היוזמה הישראלית מציעה פתרון אזורי, אנושי, צודק וישים לצרכים האמיתיים של הצדדים.
שיקום כולל ומלא של כל הפליטים - ומפה חדשה ופשוטה, שבה הריבונות הישראלית נמשכת עד הירדן וממלכת ירדן היא הבית הלאומי הפלשתיני.

למרות שהיא מציעה פתרון מקיף וכולל, היוזמה הישראלית היא מודולרית. כל חלק ביוזמה שייושם תורם לאינטרס הישראלי ולאינטרס האזורי.

בעמודים הבאים מוצגים עקרונות היסוד של היוזמה, בליווי מפות והסברים.